Un fotbalist italian a refuzat o lovitura libera gresit acordata

Un gest de aplaudat si un exemplu de dat pustilor care se apuca de fotbal l-au avut protagonist ieri pe Andrea Belotti. Atacantul lui Torino a refuzat o lovitura libera, din marginea careului, fluierata eronat de Francesco Founeau. A cazut in duelul cu Cristiano Romero, care primise si un cartonas galben, insa a recunoscut ca nu fusese atins. Si, prin gesturi, l-a avertizat de greseala!

Faza se intampla in minutul 32, cand formatia sa era condusa cu 3-0 la Bergamo, lovitura libera fiind o ocazie perfecta de a reveni in meci. Dar golgeterul granata a executat faza fixa trimitand generos mingea usor, pe jos, catre portarul Atalantei.

lovitura libera
Belotti face semn arbitrului ca n-a fost faultat de Romero.

Avertismentul fundasului argentinian s-a anulat, iar Belotti avea sa fie recompensat cu golul marcat in minutul 42. Mai mult, Toro a reusit sa revina pana la pauza la 2-3 si sa egaleze la 3, fantastic, spre final. Deci Atalanta Bergamo – AC Torino 3-3, iar Belotti a facut un gest care probabil nu va fi imitat vreodata in campionatul nostru.