Igor Dodon este presedintele Republicii Moldova

Potrivit datelor preliminare ale celui de-al doilea tur de scrutin al prezidentialelor din Republica Moldova, desfasurate la 13 noiembrie 2016, socialistul Igor Dodon a castigat alegerile. El a acumulat 55,17% din sufragii, dupa procesarea a 96,83% dintre procesele verbale. Contracandidata sa, Maia Sandu (Partidului Actiune si Solidaritate), a obtinut 44,83% din voturi, informeaza rise.md.

Igor Dodon a fost reprezentantul Partidului Socialistilor (PSRM) la alegerile prezidentiale din Republica Moldova din 2016. El s-a nascut la 18 februarie 1975, in satul Sadova, raionul Calarasi. A absolvit Facultatea de Economie din cadrul Universitatii Agricole de Stat, Facultatea de Management din cadrul Academiei de Studii Economice si Facultatea de Drept in Economie la Institutul International de Management din Republica Moldova. Are experienta didactica universitara. In acest sens, a fost lector asistent si lector superior la Academia de Studii Economice, Universitatea Libera Internationala (ULIM) si Institutul International de Management (IMI) din Republica Moldova.

A ocupat pozitia de specialist superior la Departamentul Clearing, specialist superior la Departamentul Listing, administrator al Sistemelor Electronice de Negocieri si director al Departamentului Marketing, Listing si Cotare, in cadrul Bursei de Valori a Moldovei (iul. 1997 — nov. 2001).

A mai fost membru al Consiliului de experti de pe langa Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare a Moldovei (febr. 2003 — mai 2005), membru si presedinte al Comitetului de bursa din cadrul Bursei Universale de Marfuri a Moldovei (sept. 2002 — mai 2005), membru si presedinte al Consiliului de directori al Depozitarului National de Valori Mobiliare al Moldovei (nov. 2001 — mai 2005), membru al Comisiei de Arbitraj al Bursei de Valori (mart. 2004 — mai 2005).

Din mai 2005 pana in septembrie 2006 a ocupat functia de viceministru in cadrul Ministerului Economiei si Comertului din Republica Moldova. In aceeasi perioada a fost si presedinte al consiliului de administrare „Moldtelecom” SA si al Centrului International de Investitii „MoldExpo” SA.

In perioada septembrie 2006 — martie 2008 a fost ministru al Economiei si Comertului. In intervalul 2006-2009 a ocupat pozitia de guvernator al Bancii Europene pentru Reconstructie si Dezvoltare din partea Republicii Moldova.

A fost, de asemenea, prim-viceprim-ministru, ministru al Economiei si comertului (mart. 2008 — sept. 2009). Din aprilie 2009 este si deputat in Parlamentul Republicii Moldova. Este membru al Partidului Socialistilor din anul 2011.

Este autor al numeroase articole stiintifice si redactor al Buletinului Informativ „Bursa de Valori a Moldovei” si Buletinului bursier al Bursei Universale de Marfuri „Bursa — cotari bursiere”. Cunoaste limbile engleza, franceza si rusa. Este casatorit si are doi copii.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *